G2A Arena – stvaranje sferičnih oblika od plosnatih staklenih ploha

G2A Arena u mjestu Jasionka pokraj Rzeszowa je najveći kongresno-izložbeni objekt u potkarpatskoj regiji. Za potrebe realizacije svih vanjskih ostakljenja, uključujući pored ostalog i fasadna ostakljenja, stakla za krovni prozor i staklenu kupolu, tvrtka PRESS GLASS dostavila je više od 8 tisuća m2 slojevitog stakla sa selektivnim propuštanjem Sunčeve energije 70/37. Glavni izvođač fasada na objektu bilo je poduzeće RECONAL.

G2A Arena je višefunkcijski, moderan objekt futurističkoga karaktera, s dobrom komunikacijskom lokacijom, čiji je projekt osmislio projektni studio APP DOM. Kompleks se sastoji od dva međusobno povezana nejednaka tijela ukupne površine od 28 tisuća m2. Funkcionalnost centra podijeljena je između dva vizualno različita geometrijska tijela od kojih je jedan okrenuti stožac koji predstavlja zgradu kongresnog centra, a druga je postavljena na zemlji kupola s namjenom za organiziranje sajmišta. To je velika prednost ovog centra – zgrade su odvojene i funkcioniraju neovisno, a istovremeno čine cjelinu.

ZGRADA KONGRESNOG CENTRA
Arhitektonski, zgrada kongresnog centra podsjeća svojim oblikom na okrenuti i odsječeni stožac. Za potrebe ostakljenja njegove fasade dostavili smo 2,2 tisuće m2 fasadnog stakla kaljenog i laminiranog visoke selektivnosti tipa 70/37 i 1,4 tisuća m2 neprovidnog slojevitog stakla presvučenog slojem emajla. Dodatnu količinu prirodnog dnevnog svjetla u zgradi osigurava krovni prozor u obliku ostakljene kupole, za čiju je realizaciju bilo potrebno više od 0,8 tisuća m2 slojevitog stakla naše proizvodnje.
Zgrada kongresnog centra sastoji se od tri etaže iznad zemlje, a dodatno ima i podrumski prostor koji se koristi kao podzemno parkiralište. U zgradi se nalazi, između ostalog, najveća u potkarpatskoj regiji, dvorana u koju može stati skoro 900 ljudi. Naknadno, u interijeru objekta nalaze se dvije velike konferencijske sale za sastanke i za domjenke te uredske prostorije.

ZGRADA ZA IZLOŽBE I SAJMOVE
Druga zgrada u kompleksu G2A Arena predstavlja jednoetažni otvoreni izložbeni prostor. Ovdje se nalazi, između ostalog, izložbena sala površine 4,8 tisuće m2 u čijem sklopu su dva polukata – površine od 1,2 tisuće m2 svaki – s kompletnom uredskom opremom. Oblik ove zgrade podsjeća na futurističku viziju moderne arhitekture: djelomično ostakljena, dvostepena, nejednaka po visini, kupola postavljena na zemlji u planu elipse. Konstrukcija kupole zasniva se na čeličnim lukovima cjevastih profila koji se skupljaju na mjestu gdje se sastaju dva dijela kupole. Pored toga, radi stabiliziranja kupole i podgrađivanja elemenata obloga, ugrađeni su rešetkasti nosači. Za potpuno ostakljenje nižeg dijela kupole isto su trebale skoro 3 tisuće m2 kaljenog i laminiranog slojevitog stakla.
Stakla naše proizvodnje rabila su se i za okomito spajanje kopula te djelomično za dodatno propuštanje svjetla u višem dijelu kupole, u kojem se, između ostalog, nalaze uredske prostorije.

PROIZVODNJA, ISPORUKA I MONTAŽA NAŠEG STAKLA NA OBJEKTU G2A ARENA

Jacek Sikora, direktor za prodaju, koji je bio odgovoran za projekt od strane PRESS GLASS-a, ističe da odluka o izboru selektivnog stakla tipa 70/37 nije bila slučajnost.

Veća količina vanjskih ostakljenja je uvijek izazov isto u pogledu toplinske udobnosti tijekom rabljenja objekta unutar kojeg ulaze velike količine svjetlosti i Sunčeve energije. Stoga smo za potrebe ove realizacije dostavili stakla s kontroliranim propuštanjem Sunčeve topline, koja omogućuju racionalizaciju upravljanja količinom Sunčeve energije uz istovremeno visoku transmisiju svjetlosti” – kaže Jacek Sikora.

Glavni izvođača fasada bilo je poduzeće RECONAL koje je realiziralo projekt u uskoj suradnji s našom tvrtkom.
Roman Lemanowicz, voditelj radova u RECONAL-u, ukazuje na činjenicu da je to bio jedan od zahtjevnijih projekata koje je koordinirao. Postavljanje ostakljenja na dva nejednaka dijela po pitanju konstrukcije zahtijevalo je veliku preciznost i rabljenje različitih strategija montaže.

Za montažu stakla na kupoli su se rabile mrežaste konstrukcije, a pojedinačna stakla se postavljala na podlošcima pomoću ‘usisnica’. Takav način montaže bio je uvjetovan drugim radovima koji su se istovremeno odvijali ispod spomenute kupole. Posve druga priča je bila montaža odstupajućeg od vertikale stakla na stožcu – u tom se slučaju fasadno staklo uvodilo unutar objekta s platforme, za što smo morali djelomično demontirati konstrukcije skela”, pojašnjava Roman Lemanowicz.

Tijekom realizacije ovog projekta RECONAL je morao izvoditi i naknadne radove, koji nisu bili na početku predviđeni rokovnikom.

Aluminijska konstrukcija i stakla namijenjena za fasade bila su pripremljena u skladu sa specifikacijom izvedbenog rješenja, prema kojem je nosiva čelična konstrukcija kupole bila izrađena i dostavljena na gradilište, zajedno s držačima za pričvršćivanje aluminijskih nosača konstrukcije fasade. Velika preciznost lokacije držača bila je ključna za pravilnu montažu aluminijske konstrukcije, a time i za montažu ostakljenja, što je u konačnici trebalo osigurati pravilne parametre fasade tijekom njezina rabljenja. Međutim, prilikom montažnih radova na fasadi se pokazalo da postoje razlike između mjesta stvarnog postavljanja držača u odnosu na projekt. Ove razlike smo uspjeli nivelirati zahvaljujući stalnoj suradnji s geodetima. Na kraju, imajući u vidu kao prioritet preciznost i hermetske karakteristike fasade, sve smo elemente montirali u skladu s projektnim pretpostavkama”, objašnjava Roman Lemanowicz.

Zanimljivo je da su skoro sva stakla koja smo dostavili bila trapeznog oblika. Staklene plohe su projektanti objekta tako osmislili da bi bolje izrazile kuglasti i cilindrični oblik tijela projektiranoga kompleksa. Trapezni oblik stakla je bio drukčiji na svakoj razini kupole.

To je zahtjevalo našu veliku preciznost u fazi proizvodnje i dostava”, kaže Jacek Sikora.

Osim naknadnog uvjeta za staklene plohe, koje su trebale imati individualan oblik, bile su podvrgnute i višestrukom procesu prerade. S obzirom na mogućnost da se procesi obavljaju na raznim lokacijama, postojao bi realan rizik od nesigurnosti dostava.

Međutim, zahvaljujući tome da u slučaju svojih proizvodnih kapaciteta možemo na jednome mjestu obaviti sve procese proizvodnje – ovaj smo rizik eliminirali u startu”, izvještava Rafał Wrona, direktor za proizvodnju specijalnog stakla u PRESS GLASS-u.

Dostava staklenih ploha realizirana je prema striktno određenom redoslijedu i u odgovarajućim partijama.

Cilj je bila pravilna sinkronizacija procesa dostava na gradilište, uz pridržavanje redoslijeda i rokova montaže ostakljenja na pojedinačnim dijelovima zgrade”, pojašnjava Zdzisław Warzycha, rukovoditelj odjela za transport u PRESS GLASS-u.

Za realizaciju vizije arhitekata na ovom je objektu iskorišteno ukupno 8,2 tisuća m2 kaljenog i laminiranog slojevitog stakla trapeznog oblika, te je prerađena 21 tisuća dužnih metara aluminijskih profila.

The facility was formally opened on 23 June 2016.

You can see more photos of the building here or in our Pinterest profile.